Prosty aniołek z masy solnej

W poprzednich artykułach niniejszej witryny mówiliśmy już szeroko o samodzielnym przygotowywaniu najróżniejszych, pięknych i oryginalnych dekoracji na choinkę. Jak się jednak okazuje, jednym z bardziej powszechnych materiałów do robienia takich ozdób, oprócz oczywiście papieru kolorowego, bibuły czy filcu okazuje się tradycyjna masa solna.

Materiał ten doskonale sprawdzi się przede wszystkim w przypadku ręcznego wykonywania choinkowych zawieszek czy różnego rodzaju elementów bożonarodzeniowych stroików. Posiadając zatem pewne umiejętności manualne, chwilę wolnego czasu oraz ciekawy i nietuzinkowy pomysł, z powodzeniem możemy samodzielnie lub wspólnie z dziećmi wykonać różnego rodzaju choinkowe ozdoby z masy solnej, takie jak aniołki, figurki zwierzątek, zimowe śnieżynki czy wizerunki Świętego Mikołaja.

Przed przystąpieniem do pracy należy jednakże przygotować odpowiednią ilość masy solnej. Tworzywo takie najlepiej będzie zrobić według tradycyjnej receptury, czyli z użyciem około szklanki mąki pszennej, szklanki soli kuchennej oraz połowy szklanki letniej wody. Wszystkie składniki trzeba dokładnie ze sobą połączyć i wyrobić na gładką, jednolitą masę, która nie może być jednak ani zbyt gęsta ani zbyt luźna.

Po zrobieniu masy solnej będzie już można rozpocząć lepienie świątecznego aniołka. Figurkę taką możemy wykonać zarówno na płasko, doklejając poszczególne elementy na papierowej lub tekturowej podkładce. Innym sposobem może być również wykonanie choinkowego aniołka w sposób przestrzenny, poprzez lepienie figurki w pionie. Możemy tutaj wykorzystać także rożnego rodzaju papierowe stelaże, na których o wiele łatwiej będzie nam umieszczać poszczególne części.

Solny aniołek na choinkę może zatem posiadać efektowną sukienkę, którą następnie ozdobimy suchym makaronem czy koralikami, skrzydełka, aureolę lub nawet wybrany instrument muzyczny. Aby wykonać bardziej skomplikowane fragmenty ozdoby, można będzie posłużyć się ostrym nożykiem do papieru lub żyletką. Po połączeniu wszystkich niezbędnych elementów figurkę należy wyposażyć jeszcze w uchwyt lub otwór, przez który przewleczemy sznureczek czy nitkę. Następnie odstawmy aniołka do wyschnięcia na około półtorej godziny. W tym czasie możemy przygotować dodatkowe ozdoby i akcesoria, jakimi wykończymy naszą pomysłową zawieszkę.

Po wyschnięciu masy solnej aniołka warto będzie pomalować farbami plakatowymi na wybrane kolory przy pomocy cienkiego pędzelka. Na skrzydełkach warto także dokleić kilka barwnych, niewielkich piórek, zaś na aureolę lub szatę warto nanieść nieco brokatowego kleju. Aniołkowi możemy również z powodzeniem zrobić sympatyczną buzię, na przykład z koralików lub kawałków makaronu. Ciekawym pomysłem może okazać się również ozdobienie figurki kawałkami materiału, na przykład filcu czy kolorowych wstążeczek i tasiemek.