Bombki z filcu i decoupage zrób to sam

Ciekawym pomysłem na tegoroczne ozdobienie choinki może być samodzielne wykonanie różnego rodzaju dekoracji z podręcznych materiałów, na przykład papieru czy bibuły. Jednakże dysponując pewnymi umiejętnościami manualnymi oraz chwilą wolnego czasu z powodzeniem można pokusić się również o zrobienie efektownych i nietuzinkowych bombek ze sznurka lub kawałków kolorowego filcu.

Bez wątpienia jednymi z bardziej charakterystycznych i tradycyjnych ozdób choinkowych okazują się oprócz bożonarodzeniowych zawieszek czy łańcuchów przede wszystkim bańki i bombki wykonane  cienkiego szkła, plastiku czy styropianu. Aby jednakże efektownie i z pomysłem udekorować świąteczne drzewko można samodzielnie lub wspólnie z dziećmi wykonać krok po kroku takie elementy również metodą decoupage lub pokusić się o zrobienie materiałowych bombek z filcu czy włóczki.

Dobrym pomysłem będzie zapewne oklejenie filcem styropianowych bombek choinkowych w ciekawy i nietuzinkowy sposób. Przykładowo, z użyciem jednego lub kilku różnych kolorów materiału możemy  wykonać bombki w kształcie kwiatów lub zimowych śnieżynek. Z powodzeniem filcową bombkę choinkową można również udekorować barwnymi, szklanymi koralikami, odbijającymi światło cekinami lub suchym makaronem o ciekawym kształcie, pomalowanym na odpowiedni kolor.

Kawałki filcu na świątecznej bombce można również przymocować za pomocą cienkich szpilek, efektownie modelując tym samym przestrzenny kształt tkaniny. W taki sposób można bowiem wykonać na dekoracji ładne fale czy nieregularne zagięcia. Filcową bombkę choinkową można również ozdobić kawałkami innych materiałów, tworząc piękne dekoracje bożonarodzeniowe z wstążkami, sznureczkami czy włóczką. Z kolorowego kordonka można śmiało zrobić także oryginalny ornament lub wzorek na takiej materiałowej bombce.

Innym pomysłem na ozdobienie świątecznych bombek może być udekorowanie ich popularną i efektowną metodą decoupage, polegającą na oklejaniu powierzchni kształtami i motywami wyciętymi z gazet, kolorowych serwetek, bibuły czy papieru. Po wybraniu odpowiedniego kształtu i naklejaniu go na szklaną, plastikową czy styropianową bombkę należy pokryć jej powierzchnię kilkoma warstwami przezroczystego lakieru, który zabezpieczy ją przed wilgocią i kurzem.

Metodą decoupage możemy zatem z łatwością wykonać samodzielnie lub wspólnie z najmłodszymi efektowne i oryginalne bombki z motywem roślinnym czy geometrycznym. Świetnym pomysłem będzie też zapewne zrobienie bombek z kształtem zimowych śnieżynek, tradycyjnych gwiazd betlejemskich czy sympatycznych aniołków. W taki sposób możemy również wykonać dużą bombkę, na przykład z wizerunkiem Świętego Mikołaja, która stanowić będzie nietuzinkowy i pomysłowy stroik, przeznaczony do ustawienia na stole lub zawieszenia w oknie.