Gwiazda betlejemska z papieru, bibuły, serwetki

Bez wątpienia jedną z najbardziej znanych ozdób choinkowych okazuje się tradycyjna gwiazda betlejemska. Aby efektownie i pomysłowo ozdobić bożonarodzeniowe drzewko, można z powodzeniem, krok po kroku wykonać samodzielnie taką piękną dekorację papieru, bibuły, krepiny czy nawet zwykłych serwetek.

Ręcznie robiona gwiazda betlejemska, oprócz oczywiście innych, popularnych dekoracji, takich jak choćby pomysłowe bombki choinkowe, figurki, aniołki czy błyszczące łańcuchy z papieru czy makaronu okazuje się doskonałym dodatkiem, który  pewnością pięknie i oryginalnie ozdobi świąteczne drzewko. Dekorację taką warto zatem wykonać wspólnie z dziećmi, tym bardziej, iż nie zajmie nam to wiele czasu, zaś posiłkując się zamieszczonymi poniżej poradami, z łatwością stworzymy gwiazdę betlejemską na choinkę.

Na początek należy przede wszystkim przygotować niezbędne materiały. Zależnie od własnych upodobań możemy więc zrobić choinkową gwiazdę betlejemską z papieru kolorowego, marszczonej bibułki, krepiny czy nawet serwetek. Z powodzeniem możemy zrobić taką ozdobę z dwóch lub więcej kolorów, pamiętając jednak, by nienagannie harmonizowała ona z innymi choinkowymi dekoracjami. Ciekawym rozwiązaniem będzie na przykład zrobienie żółtej lub pomarańczowej gwiazdy, na przykład z czerwonym środkiem lub pomalowanymi srebrną czy złotą farbą brzegami.

Innymi przydatnymi akcesoriami podczas samodzielnego przygotowywania tradycyjnych ozdób choinkowych okażą się zapewne również dobre nożyczki lub ostry nożyk do papieru, mocny klej oraz zszywacz. Wykonanie gwiazdy betlejemskiej z papieru lub bibuły należy zacząć od przygotowania odpowiedniej wielkości kawałka materiału, najlepiej w formacie A4. Najpierw trzeba będzie tak zagiąć dolne rogi kartki, by w efekcie uzyskać trójkąt, pozostałe fragmenty papieru należy natomiast odciąć. Po tym zabiegu całość ponownie składamy w trójkąt i nacinamy trzykrotnie, dzięki czemu wykonamy piękną, ażurową gwiazdę.

Kolejnym krokiem będzie rozłożenie bibuły czy serwetki w kształt kwadratu i sklejenie środkowych rogów do wewnątrz. W ten sposób, z łatwością i w niedługim czasie wykonamy samodzielnie efektowną, przestrzenną gwiazdę betlejemską, która gotowana będzie do zawieszenia na choince po wykończeniu. W tym celu możemy pomalować ozdobę lub okleić jej krawędzie brokatem, nadającym gwieździe pięknego połysku. Z powodzeniem możemy również udekorować naszą gwiazdę betlejemską dodatkowymi kawałkami bibułki w odpowiednim kolorze. Śmiało można też zrobić do niej ogon komety, na przykład z cienkich paseczków papieru lub włóczki.

Wykonana w ten sposób gwiazda betlejemska może stanowić jednakże nie tylko nietuzinkową i pomysłową dekorację choinkową. Z powodzeniem takie ręcznie robione akcesorium możemy wykorzystać również do ozdobienia świątecznego stołu lub udekorowania różnego rodzaju stroików na okna czy drzwi.