Jak zrobić ozdoby ze słomy?

Z okazji Bożego Narodzenia w każdym polskim domu tradycyjnie ubiera się świąteczną choinkę, na której nie może zabraknąć oczywiście gwiazdy betlejemskiej, pięknych bombek oraz zawieszek i łańcuchów choinkowych. Jak się okazuje, wiele z tego rodzaju bożonarodzeniowych ozdób i dekoracji można wykonać samodzielnie z różnego rodzaju podręcznych materiałów.

Ciekawym pomysłem na samodzielne udekorowanie choinki może okazać się przygotowanie własnoręcznie lub wspólnie z dziećmi efektownych i oryginalnych ozdób ze styropianu, makaronu czy kawałków kolorowego materiału. Jednakże aby zaskoczyć na Boże Narodzenie domowników i świątecznych gości, z powodzeniem pokusić się można również o przygotowanie pięknych ozdób choinkowych z siana lub słomy.

Co ciekawe, wykonanie ozdób z takich naturalnych i ekologicznych materiałów nie wymaga od nas wcale posiadania ogromnych zdolności manualnych czy mnóstwa czasu. Wystarczy bowiem ciekawy pomysł, by z łatwością stworzyć krok po kroku stylowe i niezwykle oryginalne zawieszki choinkowe, na przykład w formie zimowych śnieżynek, postaci aniołków, wizerunków Świętego Mikołaja czy sympatycznych zwierzątek. Jak zatem zrobić samodzielnie takie ozdoby z kawałków słomy lub siana?

Na początek należy przede wszystkim wybrać odpowiednią i potrzebną nam ilość materiałów. Słomę warto także uprzednio namoczyć w niewielkiej ilości gorącej wody, dzięki czemu okaże się ona bardziej plastyczna i podatna na różnego rodzaju zabiegi artystyczne. Słomę lub siano należy postawić w wodzie przez około 15 minut, następnie warto nieco ją odsączyć, przez co podczas stylizowania nie pokruszy się i nie złamie.

Zależnie od naszego projektu, z namoczonej wcześniej słomy możemy zrobić z powodzeniem pomysłowe gwiazdy choinkowe lub ażurowe zawieszki. Do łączenia kawałków materiału najlepiej będzie wybrać mocną nitkę lub gruby sznurek. Warto przy tym pamiętać, iż klejenie kawałków słomy może nie dać pożądanego efektu, szczególnie na mokrym sianie. Aby zatem mocno i trwale połączyć słomiane elementy warto związywać je co około centymetr, odcinając oczywiście nadmiar nici.

Po wykonaniu słomianego kształtu warto jeszcze dodatkowo udekorować taką ozdobę. Przede wszystkim trzeba będzie umieścić niej kawałek nitki lub włóczki służącej oczywiście wygodnemu zamocowaniu na gałązkach bożonarodzeniowej choinki. Wszelkie elementy dekoracyjne można zaś wykonać na przykład z kolorowych, szklanych, ceramicznych lub plastikowych koralików czy cekinów, które najlepiej będzie zamocować przy pomocy kolorowej nitki. Słomiane dekoracje choinkowe można również wykończyć przy użyciu barwnych tasiemek lub wstążek bądź też kawałków materiału, nadających ozdobie przestrzenności.